
Halak

Xifó - vagy más néven mexikói kardfarkú hal
Régi klasszikus hal számtalan színváltozattal. Növényes akvárimmal főleg a vadhoz közel álló típusok harmonizálnak, az úgynevezett "zöld" xifók. Ezek semleges alapszínen kékes-zöldesen irizálnak. Igazi népszerűséget azonban a piros változatok értek el, mint például a bécsi xifó nevű változat. A kardfarkú hal nevét a hímek farokúszújának meghosszabbodott alsó sugaráról kapta. Erőteljes úszású, mozgékony hal, amit érdemes nagyobb akváriumba telepíteni, és az áramlást is kifejezetten kedveli. Mint az elevenszülők általában a szaporításában nem az a kérdés hogyan, hanem hogy mikor következik be. Dús növényzet mellett a kicsik el tudnak bújni és mindenféle külön gondoskodás nélkül felnőni. Egy jó kondiban lévő nőstény akár havonta is megörvendeztethet minket ivadékkal. Ha nem kapnak zöld alapú eleséget, hajlamosak a finomabb levelű növényeket is megkóstolni. Gyors mozgásuk és a hímek heves udvarása zavarhatja a lassabb és érzékenyebb halakat. Békés rajhalakkal jól társíthatóak

Kék Neonhal
A pontylazacok családjába tartozó neonhal (Paracheirodon innesi vagy Lamprocheirodon innesi) az Amazonas felső folyású mellékvizeiből származik. Acélkék, a neoncsövek csillogásához hasonló csík húzódik a szemétől a faroknyélig, alatta a test színe élénkvörös. Ivarát is a testcsík alapján lehet megállapítani - akár már ivadékkorban is -, a hímen ez a csík teljesen egyenes, míg a nőstény hasi részén egy kicsit meghajlik, ezzel gömbölyebbé téve alakját.
Békés, csoportban élő hal. Maximum 3-3,5 centisre növő halacska. Nem igényel túl meleg vizet (20 ºC-on is elvan, de a 20-24 ºC az optimális hőmérséklet), nem különösebben kényes. Hazájában ugyan lágy vízhez szokott, de az itthon található kemény vizet is jól tűri. Amit azonban nem hagyhatunk el az akváriumából az a tágas kiúszótér, és a védelmet nyújtó dús növényzet.

Black molly Jukatáni fogasponty
A Black Molly (Poecilia sphenops) igazi adu ász lehet, ha az akváriumban elszaporodik a fonál alga. 4-5 egyed képes kipucolni egy 200-250 literes medencét. Mélyfekete színe és jámbor jelleme miatt közkedvelt az akvaristák körében. Kicsit félős, de idővel megszokja az új helyét és bátrabbá válik. Igényli a jól szűrt, tiszta vizet.
A fekete molly vagy más néven black molly változat teste "bársonyos" fekete, néha zöldessárga pikkelyekkel. A teljesen fekete változatot Németországban tenyésztették ki. Valójában nem önálló faj, hanem a nemen belül tervszerű tenyészkiválasztással lett kialakítva. Tenyésztése 1923-ban kezdődött az USA-ban. Sternke az 1930-as években a P. sphenops és a P. velifera fajokat keresztezte a fekete P. latipinna törzzsel. A ma ismert fekete Mollienesia típusokat akkor sikerült előállítani, amikor a P. petenensist keresztezték a már meglévő fekete törzsekkel. Így a jelenlegi "mollikat" tulajdonképpen négy Mollienesia fajból "gyúrták össze", amelyeket hosszú éveken keresztül az intenzív fekete szín irányába szelektáltak.
Manapság népszerű az akvaristák körében a lírafarkú és az ezüst színű, vagy a pöttyös változata, melyet dalmata molli néven árusítanak. Ezeket, a feketéhez hasonlóan, több faj keresztezésével állították elő.

Vörös neonhal - Paracheirodon axelrodi
Valamivel nagyobbak mint a neonhal, 4-4,5 cm-t is elérik a kifejlett állatok.
A hátrészük olajzöld, alatta csillogó neoncsík húzódik a szájtól egészen a farokig, melyet élénkvörös hasrész zár le. A mell középső rész ezüst színű.
Tartása egyszerű, szívesen fogyasztja a száraz és fagyasztott eleségeket. Kisebb akváriumok esetén is min. 10-12 egyed tartása ajánlott. Egyrészt sokkal jobban érzik magukat, másrészt így válnak akváriumunk igazi díszeivé. Az egyik leghálásabb akváriumi hal. Acélkék, a neoncsövek csillogásához hasonló csík húzódik a szemétől a faroknyélig, alatta a test színe élénkvörös. A közhiedelemmel ellentétben nem a relatíve kis, azaz nano akváriumok hala! Szereti a nagyobb kiúszó teret, és szigorúan csapathal. 8-10 példányál kevesebbet amúgy sem szabadna tartani, és a az úszásigényükkel megspékelve már nem is olyan sok az a 60-65 liter, amit tartáshoz igényelnek. Amúgy kezdők kitűnő halai, társas medencében is gondozhatóak, közismert halak

L144 Ancistrus
Nyugodt, békés társas akváriumba való harcsaféle. A hímek védik a területüket, de sérülést nem okoznak egymásnak. Elegendő búvóhely mellett több hím is tartható együtt. Mindenevő, de rostban gazdag növényi táplálékra mindenképpen szüksége van! Élő és fagyasztott eleséget elfogad, adhatunk neki cukkinit, uborkát, vagy spirulina tablettát. Minimum 90 literes akváriumban tartsuk, amibe egy pár hal mehet. Sok búvóhely kell neki, és mindenképp tegyünk gyökereket, uszadékfát a medencébe, mert ennek a kérgét rágcsálják. 12,5 cm nagyra nő meg, 22 - 27 fokos vízben érzi jól magát. Közkedvelt változatai az Ancistrus - arany, és az Ancistrus változa

Almacsiga
A legtöbb hazai akváriumban a Dél-Amerikában őshonos Pomacea nemzetség fajai találhatók meg. A nemzetség különös ismertetőjegye a légzőszifon (vékony cső), amely segítségével a csigák lélegeznek a víz alatt. A legismertebbek az 50-60 mm-es Pomacea bridgesii (rejtélyes csiga), a sárga Pomacea canaliculata,és a nagytermetű, lapos házú Marisa cornuarietis (óriás cölöpszarvú csiga). A rejtélyes csigának lapos a válla és varratai 90 fokosak. A sárga P. canaliculata-nak a varratai perforáltak és 90 foknál kisebb szöget zárnak be.
Az almacsiga nagy étvágyú és igényes állat. Tarthatjuk normál akváriumban, csak ne tegyük össze túl nagy, illetve csigaevő halakkal. Ha megfelelő mennyiségű élelmet adunk neki, akkor nem falja fel a vízinövényeinket sem. Adhatunk nekik salátalevelet, főtt, apróra vágott zöldséget, mint például, sárgarépát, karalábét, spenótot és zellert. Alkalomadtán kapjanak vörös szúnyoglárvát is, de ezt a haletetéssel együtt is adhatjuk.
Általánosságban elmondható, hogy egy közepes méretű almacsigának 10 liter vízre van szüksége, az ideális vízhőmérséklet pedig 20-26°C.

Anci "Vörös-barna" - Ancistrus cirrhosus LDA 016
Ancistrus LDA.16 - Ancistrus sp.
Magyar név: Ancistrus LOA16
Tudományos név: Ancistrus sp.
Tennészetes élõhely: Brazílìa
Méret: 10 cm
Az igazi LOA16 egy ritka, vad Ancistrus faj, amit
jelenleg egyáltalán nines kereskedelmi forgalomban.
Valószínúleg soha nem is lesz, mivel elsõ
ránézésre nem sokban különbözik a közönséges anci vad
változatától, így csak az elvetemült gyújtõk
érdeklõdésére számíthat. Ezzel szemben a boltokban
közönséges egy "LOA16" néven kapható hai, ami
a valóságban a közönséges anci kalikó vagy márvány névre
hallgató változata. Utóbbi hai testén
sötétbama és narancsos-sárgás, szabálytalan foltok
váltakoznak. lgazán nem is hasonlít a valódi
LOA16-ra, aminek a teste egyszerú barna, minimálisan
halványabb foltokkal.